ÜCRETSİZ VE HIZLI KARGO

Etiyopya Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır? Etiyopya Filtre Kahvesinin Özellikleri

Kahvenin keşfedilip dünyaya yayılmasında, en büyük etkiye sahip olan ülke şüphesiz Etiyopya’dır. İklim ve yağış özellikleriyle kahve üretimi için ideal bir bölge olan Etiyopya’da kahve ilk kez keşfedilmiş hayatımıza dahil olmuştur. Lezzetli çekirdekleri ve eşsiz aromalarıyla filtre kahvelerde ve espressolarda en çok tercih edilen yörelerden bir tanesidir.

Bu yazıyı okuduktan sonra Etiyopya’nın kahve sektöründeki yerini ve Etiyopya filtre kahvesinin çeşitleri ile özelliklerini öğreneceksiniz. Kahveniz hazırsa başlayabiliriz.

 

Etiyopya Filtre Kahvesinin Tarihi

Pek çok rivayete göre kahvenin keşfi, günümüzdeki Etiyopya topraklarında gerçekleşmiştir. 15. yüzyılda, dönemin Habeşistan sınırları içerisindeki çobanlar, keçilerin yedikleri bir bitki yüzünden günlerce uyumadıklarını, dinç kaldıklarını gözlemlemişlerdir. Bunun üzerine bu gizemli bitkiyi toplayarak Şazili isimle dervişe götürmüşler ve kafeinin sihirli etkileri keşfedilmiştir. Bu dönemde kahve bitkisi yalnızca ekmek hamuruna karıştırılarak tüketilmiştir. İçecek olarak ilk kez Yemen’de tüketilmiştir. İsmini ise keşfedildiği bölge olan Kaffa’dan almaktadır.

Etiyopya’da kahve üretiminin desteklenmesi ve ihracatının başlaması 1990’lı yılların başına dayanır. 2008 yılında ECX sisteminin geliştirilmesiyle beraber, kahveler çeşitli standarlata göre paketlenmeye başlanmış ve Etiyopya genelinde kahve üretiminde belirli bir standart oluşturulmuştur.

Kahve çuvalının içinde Etiyopya kahve çekirdekleri bulunuyor.

Etiyopya’da Kahve Üretimi

Etiyopya, Afrika kıtasının en büyük üçüncü ülkesidir ve ihracatının büyük kısmını kahve üretimiyle sağlamaktadır. Afrika kıtasının en büyük Arabica türü kahve üreticisi konumundadır. Kahve sektöründeki payı %3’tür ve bu oran, Etiyopya’nın dış gelirinin %28’ini karşılamaktadır. Bir yıl içinde yaklaşık olarak 380.000 metrik ton kahve üretilmektedir. Kahve üretimi için kullanılan tarla alanı 4 bin kilometrekaredir. 110 milyon kişilik nüfusa sahip olan Etiyopya’da yaklaşık 15 milyon kişi, geçimini kahve sektöründen sağlamaktadır.

Son derece verimli ve kahve üretimi için ideal toprak yapısına sahip olan Etiyopya’da, üretilen kahvenin yarısı ülke içinde tüketilirken diğer yarısı ihraç edilir. Etiyopya’daki kahve tarlalarının ortalama yükseltisi 1500-2700 metre arasında değişmektedir. Hasat dönemi ekim-aralık aylarıdır.

 

Etiyopya kahvesi, yıkanmış ve doğal yöntem olmak üzere iki şekilde işlenmektedir. Diğer kahve üreticisi ülkelere nazaran doğal işlem metodunun daha çok kullanılmasının sebebi, Afrika kıtasının iklimine bağlı olarak yeterli düzeyde su kaynağının bulunmamasıdır.

Halkının önemli bir kısmının kahve sektöründe yer aldığı Etiyopya’da, kahve tarlalarının yoğunlukta olduğu iki bölge vardır. Bölgenin kuzey doğusunda yer alan Harar, en çok kahve üretilen bölgedir. Ayrıca Djimmah ve Limu bölgelerinde de kaliteli çekirdekler üretilmektedir.


Kahve tarlasındaki adam kahve dalındaki kahve meyvelerine dokunuyor.

Etiyopya Filtre Kahvesinin Özellikleri

Etiyopya’da en çok heirloom, moka ve giesha türü Arabica çekirdekler yetiştirilmektedir. Bu çekirdeklerle elde edilen Etiyopya filtre kahvelerinin tadım özelliklerini incelediğimizde, bölgelere göre farklı aromalar karşımıza çıkar. En yaygın aroma tipleri; çiçeksi, meyvemsi ve turunçgil tatlarıdır. Etiyopya filtre kahveleri orta gövde yapısına sahiptir ve kavrum ölçüsüne uygun olarak espressolarda da sıkça tercih edilir.


Etiyopya Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Dünyanın en büyük kahve yetiştirici ülkelerinden biri olan Etiyopya’da, sayısız çekirdek türü ve yöresi bulunur. Sidamo ve Magarrisa yöresine ait çekirdekler ise Etiyopya filtre kahve yapımında çokça kullanılan yörelerdir.

 

Etiyopya Sidamo: Sidamo yöresine ait çekirdekler; bitter çikolata, sedir ağacı ve karabiber 

aromalarını içerir. Ortalama 1900 metre yükseklite yetişir ve parlak asiditeli, belirgin gövdeli yapılarıyla filtre kahve için eşsiz bir deneyim sunar. Doğal yöntemle işlenir.


Etiyopya Magarrisa: Magarrisa çekirdekleri, Etiyopya’nın yüksek rakımda yetişen ve meyve aromalarının ağırlıkta olduğu nitelikli kahvelerinden biridir. Ortalama 2200 metre yükseklikte yetiştirilir. Islak işlem uygulanır ve siyah üzüm, yasemin, kiraz aromaları ön plana çıkar.

 

 

Etiyopya Kahvesi Nasıl Demlenir?

Etiyopya’nın yöresel kahve çekirdekleri, aromatik özelliklerine göre farklı şekillerde demlenmelidir. Sidamo yöresine ait ve bitter çikolata, sedir ağacı aromalarına sahip çekirdekler filtre kahve için olduğu kadar sahip olduğu sert tat ve gövdeli yapısıyla espresso harmanlarında da kullanılmaktadır.


Magarrisa’ya yöresine ait olan, çiçek ve meyve aromalarının hissedildiği çekirdekler ise üçüncü nesil kahve demleme ekipmanlarında hazırlanmalıdır. Bu şekilde aroması açığa çıkar ve eşsiz bir filtre kahve deneyimi sunar.
Önceki Blog Yazıları
Yeni Blog Yazıları
Kapat

İlk Siparişinde %10 İndirim 🔥

Hemen abone ol ve indirim kodun mailine gelsin!

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Ara

Sepet

Sepetiniz Henüz Boş
Sepete Ekle